Cold Cold Nights

Cold Cold Nights vydali první desku (The) Last Summer v březnu 2017. Debut skupiny poskládané kolem Jakuba Jiráska (dříve vystupujícího pod pseudonymem J) vypráví příběhy osamělých mileniálů potýkajících se s tradičními koncepty genderových rolí, národní příslušnosti a se vztahy na dálku. Vyzdvihuje hodnoty přátelství, soudržnosti a empatie.
“S kapelou hrajeme už od roku 2014, ale poměrně dlouho jsme hledali výraz a témata, která bychom chtěli zachytit na své první desce. Zpíváme a hrajeme o naší generaci, která je výjimečná tím, kolik má před sebou možností, jež s sebou ale nesou i nebývalou míru zodpovědnosti a destabilizaci hodnot, na kterých byla celá západní kultura postavena,” vysvětluje frontman kapely Jakub Jirásek.
Cold Cold Nights tvoří čtyři členové, z nichž každý hraje na několik nástrojů. Kromě obvyklé instrumentace využívají také například dechové nástroje, akordeon nebo zvonkohru. Bohatý zvuk je pečlivě zaranžován do písní s intimní atmosférou a pestrým dynamickým rozsahem, zvukově se Cold Cold Nights pohybují někde na pomezí post rocku, indie folku a ema, aniž by ovšem popírali smysl pro melodii a čitelnost jednotlivých písní. Ačkoliv se jedná o debutovou nahrávku, skupina Cold Cold Nights má za sebou již poměrně pestrou koncertní dráhu, čítající desítky koncertů po ČR i Evropě. Jejich živá vystoupení podtrhuje citlivý světelný design scénografky Natálie Rajnišové.
Album (The) Last Summer vznikalo v létě 2016 v malých pražských studiích u Tomáše Havlena a Lukáše Lukáše. O mastering se postaral Joe Lambert, který má na kontě spolupráci s americkými kapelami jako jsou The National, Antlers, Cloud Nothings nebo Animal Collective. Album vyšlo 12. března 2017 na LP, CD a digitálně, pod hlavičkou DIY labelu Black Pear a kolektivu Miro a bylo nominováno na ceny Apollo a Anděl (kategorie Alternativa).

O desce napsali:

“Vyzrálé aranže bez sebemenších náznaků manýry a exhibice ctí atmosféru lehce rozostřených kontur a jsou na dřeň uvěřitelné. Navíc – na současné scéně nikdo nepracuje tak citlivě s nástroji jako právě Cold Cold Nights.”
Kay Buriánek, Headliner

“Nekonečné letní měsíce strávené pilováním aranží a budováním utajených zákoutí se vyplatily. Popisovat Cold Cold Nights jako velký příslib do budoucna je zbytečné, jejich čas totiž nastává právě teď.”
Jakub Šilhavík, Fullmoon

“Žádné přešlapování na místě, pokusy a omyly, ale jasně zformovaná estetika, která sice jemně pomrkává na své zámořské vzory, zároveň ale působí zcela suverénně. Debut (The) Last Summer je deska, která zní po všech směrech světově, aniž by se ale potřebovala ohánět laciným světáctvím. “
Karel Veselý, Radio Wave

“Dřívější písničkářství se přiodívá skoro až post-rockovými vrstvami a vzniká tak jeho naléhavější, hutnější a sebevědomější forma, jež dovede být komorní a grandiózní zároveň. Cold Cold Nights zkrátka obuli sedmimílové boty a do světa vykročili pravou nohou. Vypadá to, že sledovat jejich další putování bude nesmírně zajímavé.” Alterecho

“(The) Last Summer je kombináciou muzikantského umu a obrej hrejivej duše. Kde sa ten zázrak vzal, to nikto netuší.”
Filip Olšovský, Týždeň