Syny

Syny jsou nový projekt Roberta Piernikowskeho (známého z Napszyklat) a produceta 1988 (Etamski). Sami tvrdí, že dělají hip hop bez přívlastků, jakkoliv jejich hudbu recenzenti nejčastěji popisují pomocí různých  škatulek jako “avangardní” nebo “experimentální”. Podle Piernikowského 1988 je nekonvenční přístup a zvuk již od počátků přítomný v samotném žánru.

Jejich debutové album Orient (2015, Latarnia Records) přesto vytváří dojem existence alternativní historie žánru – svět, ve kterém vládnou staré, zaprášené bicí automaty, analogové syntezátory a VHS kazety se stokrát ohraným videoklipem. Syrové beaty jsou rovnoceným partnerem surreálným textům a neúprosné flow. Orient je bezpochyby jedno z nejoriginálnějších středoevropských alb poslední doby.

Koncerty Syny jsou, stejně jako debutový release, hypnotizující. Na vystoupeních nechybí typická hip hopová sebejistota, tady ale vykloubená a doplněná o ironii. Nejde ale o nějaké zesměšňování žánru, nadhled funguje pouze jako nástroj, který umožňuje show rozjet do vyšších obrátek. Pokud budete mít to štěstí a uvidíte Syny na živo, připravte se, že vás zasáhne tuna potu, špíny a kouře. Obrazně i doslovně.