Vees

Jihočeské trio Vees patří mezi matadory české nezávislé rock’n’rollové scény. Jejich debutové album Foe Dry, které vyšlo v roce 2012, skvěle přijali jak fanoušci, tak odborná veřejnost. Ve stejném roce zvítězili v kategorii cena diváků v přehlídce Český Tučňák. V roce 2013 následovalo EP Golden Preview, ke kterému kapela uspořádala turné po velkých českých klubech společně s kmotry Mardošou z Tata Bojs, Zdeňkem Bínou z minus123minut a Andym Čermákem ze Sunflower Caravan. Na něj pak navazovaly prestižní festivaly Grape, Colours of Ostrava a další. V současnosti je kapela řazena ke špičce tuzemské indie rockové scény a její suverénní a živelný koncertní projev je toho důkazem. V roce 2018 přišli s novým albem, které nese příznačný název No Way Back.

Skupinu Vees tvoří basák a zpěvák Jan Bernard Vaněček, bubeník František Vácha a kytarista a zpěvák Matěj Vodička. Cesta k jejich novince nebyla jednoduchá. Několikrát skupina přišla o své nástroje kvůli opakovaně vykradené zkušebně, problémy se nabalovaly, natáčení se odkládalo. Čas však Vees dobře využili, získali nové podněty, dovolili si zvukové experimenty a písně tříbili k dokonalosti. Desku charakterizují osobní texty, písně o ženách i chaosu světa i vícehlasy. Album kapela nahrála ve studiu Českého Rozhlasu České Budějovice a Studio Golden Hive Prague. O mix a mastering se postaral Michal Šťastný alias “Amák” známý například ze skupiny Sunshine či ze spolupráce se skupinou Killing Joke a mnoha dalšími. “Knoflík s hlasitostí otočte při poslechu do prava, ať zjistíte, jaký to má koule!” dodává kapela.

Kapela ve svém popisu uvádí tyto klíčová slova: energie, kytara, basa, bicí, show. Vybrousit styl od původního á la 60’s rock’n’rollu do současné podoby moderního rocku a podmanit si nejedno pódium ve střední Evropě i srdce mnohých fanynek. VEES si razí zcela vlastní cestu moderní tzv. «kytarovky» s autentickým zvukem i hudebními postupy, které nenechají chladným nikoho, kdo v pubertě poslouchal na shuffle Led Zeppelin a Arctic Monkeys.

“Pusťte jejich nové album Billymu Corganovi a bude potřebovat nové spodky.”
FULLMOON, 89%

“Pro milovníky rocku a rock´n´rollu ve všech podobách nutnost, pro fanatiky všech rockových velikánů nezbytnost.”
HEADLINER, 88%

“Špinavé kytary podporuje pořádně temná basa a společně s Vaněčkovými vyšinutými vokály udělají z písně znervózňující horrorový zážitek. Meat Song.”
MUSICNOW, 80%

“Vees mají na kontě zvukově dotaženou a poměrně vyrovnanou desku, jež potvrzuje jejich kvality.”
ROCK&POP

„Nevím, jestli o nich bude tolik slyšet v mainstreamových médiích, ale v klubech a na festivalech budou, myslím si, nepřeslechnutelní. Viděl jsem koncert a slyšel jsem desku a z obojího na mě zapůsobila sympatická energie a příjemná neprvoplánová hitovost jejich písniček. Nemá asi smysl rozebírat, jaké v jejich hudbě slyším vlivy, ty si každý najde podle svého a své. Důležité je, že i přes jejich množství slyším v jejich hudbě hlavně Vees. Je škoda, že takováhle hudba u nás není mainstream.”
Mardoša (Tata Bojs)