Floex

Live band / DJ 

Tomáš Dvořák (*78) aka Floex – klarinetista, skladatel, producent a multimediální umělec narozený a žijící v Praze. Soundtracky vydává pod vlastním jménem “Tomáš Dvořák” zatímco svou sólovou tvorbu pod hlavičkou projektu Floex. Klíčovým nástrojem v jeho tvorbě je klarinet, na který hraje od malička. Je zásadní nejen z pohledu instrumentálního, ale i z pohledu kompozičního a barvy výsledného zvuku.

Do povědomí se jeho hudba dostala především díky debutové desce Pocustone (2001), která spojovala v té době relativně izolované prvky nu-jazzu, elektronické hudby či soudobé vážné hudby. Pocustone byl velice pozitivně přijat kritikou nejen v České republice (Cena Anděl 2001, nominace na Evropskou cenu nezávislých vydavatelství Qwartz). Deska je rovněž zmiňována v anketách nejdůležitějších titulů posledního desetiletí na české scéně.

Tomáš je také znám svou spoluprací s Amanitou Design. Vytvořil soundtracky ke hrám Samorost II (2006) a Machinarium (2009). Machinarium Soundtrack se stal ve světové herní komunitě vyslovenou senzací. Je v superlativech zmiňován v desítkách světových recenzí a rovněž byl vyhlášen nejlepším soundtrackem za rok 2009 ve světově nejčtenějším magazínu o PC hrách – PC Gamer.

Je rovněž autorem několika unikátních hudebních interaktivních instalací a performancí (RGB, Křižovatka, Živá Partitura, Archifon I.), které byly vytvořeny zejména v letech 2002-2007 v době jeho studia na Pražské Akademii výtvarných umění.

Deset let po debutové desce v roce 2011 vydává Floex nové album Zorya. Nová deska dále zkoumá možnosti propojení akustické a elektronické hudby. Patrná je inspirace minimalismem, stejně tak jako experimentálnějšími polohami elektroniky. Zorya, jejíž název je inspirován Slovanskou bohyní noci “Zoryou Polunochnayou” odkrývá hlubší a podvědomější vrstvy emocí v hudbě. Paradoxně deska je zřejmě nejenergetičtějším titulem ve Floexí diskografii, skladby jsou charakteristické svou proměnlivostí, organičností, příběhovostí. Zorya byla oceněná žánrovými cenami Anděl v kategorii alterntaivní hudba a elektronická hudba a též nominovaná na cenu Apollo a Vinyla.

V roce 2013 spatřilo světlo světa EP s názvem Gone, které uzavírá kapitolu po Zorye a reflektuje hudbu, se kterou Floex v současné době koncertuje.

Živá vystoupení se odehrávají za podpory dalších hudebníků (Tomáš Dvořák – klarinet, midiklarinet a elektronika, Jirka Javůrek, klarinet, basklarinet a midiklarinet, Sára Vondrášková – zpěv a metalofony, Marián Petržela – bicí). Stálá sestava bývá příležitostně doplňována hosty (Petr Skála – baskytara, Joe Acheson – baskytara, Marinella Mastrosimone / Musetta – zpěv, Matteo Curcio / Musetta – elektronika, pady).

Namátkový výběr z koncertů zahrnuje hraní na na festivalu Big Chill (Easton Castle Deer Park, UK), v Paláci Akropolis (Praha, Česká republika), klubu Stubnitz (Rotterdam NL), festivalu Global Beats (Krotoszyn, Polsko), Mira Festival (Barcelona, Španělsko), Krake Festival (Berlín, Německo) nebo klubu Zoobizarre (Bordeaux, Francie).

Diskografie
2001 Pocustone (Quazidelict records)
2006 Samorost II Soundtrack (Amanita Design, Quazidelict records)
2009 Machinarium Soundtrack (Amanita Design, Minority Records)
2011 Zorya (Amanita Design, Minority Records)
2013 Gone EP (Denovali records)