Midi Lidi

Elektropopová kapela Midi Lidi vznikla v roce 2006 na troskách seskupení Krásný Stěhovák Gerard & Sexuální nábytek ve složení Petr Marek (zpěv, elektronika, klávesy), Markéta Lisá (zpěv, elektronika, klávesy, saxofon), Prokop Holoubek (zpěv, bicí, klávesy, klarinet, kytara) a tři vizuální umělci Filip Cenek, Magdalena Hrubá a Jan Šrámek vytvářející koncertní videoprojekce, obaly alb, plakáty i trička. V roce 2007 Midi Lidi vydali album Čekání na robota u brněnského labelu X Production. Album bylo nominováno na cenu Anděl 2007. Díky úspěchu alba u české i slovenské kritiky i posluchačů začala kapela často koncertovat. V roce 2009 začala kapela pracovat na novém albu a zároveň hudbě k filmu Protektor (r. Marek Najbrt).

Alba Protektor (soundtrack, Negativ) a Hastrmans, Tatrmans & Bubáks (Xproduction/ Malárie) vyšla jen měsíc po sobě na podzim roku 2009. Midi Lidi za soundtrack obdrželi filmovou cenu Český lev, za desku Hastrmans, Tatrmans & Bubáks byli opět nominováni na cenu Anděl a vydali se na Bubáks tour čítající přes 70 koncertů. V roce 2010 vytvořili hudbu k divadelním představení Krajina se zbraní (Dejvické divadlo) a Ubu se baví (Divadlo na Zábradlí), k filmům Český mír (r. Klusák/RemundaCena české filmové kritiky za hudbu) a HeartBeat 3D (r. Jan Němec) a zahráli si ve filmu Marijine v režii Aleše a Željky Sukových.

Po vydání třetího alba Operace “Kindigo!” v roce 2011 se skupina rozrostla o Tomáše Kelara (bicí, zpěv, elektronika, klávesy – ex-Mountaineers, autor hudby pro kapelu Čoko Voko) a dva vizuální umělce: Roman Přikryl (Fiordmoss) a Tereza Rullerová aka VJ Texa (The Rodina). Markéta Lisá si dala koncertní přestávku.

V roce 2012 vytvořili Midi Lidi soundtrack k filmu Polski film (r. Marek Najbrt), nominovaný na Českého lva i Cenu české filmové kritiky. A hudba k francouzsko-českému animovanému filmu Tram (r. Michaela Pavlátová), postavená na hlavním hudebním motivu Protektora, získala několik francouzských filmových cen.

Midi Lidi také s oblibou remixují, nejznámějším je remix písně El Fusilado skupiny Chumbawamba, která na oplátku zařadila svou verzi písně Je toho hodně co říct na své EP In Memoriam: Margaret Thatcher.

Midi Lidi jsou známí tím, že rádi a často koncertují, odehráli mnoho koncertů v ČR a na Slovensku, ale i v Polsku, Rusku, Anglii, Německu, Španělsku či Chorvatsku. V Čechách a na Slovensku už patří ke stálicím většiny velkých festivalů. Zároveň vystupují i jako DJ’s. Členové kapely jsou svojí další činností široce rozkročeni mezi nejrůznější umělecké obory a na české scéně jsou jednotlivě známí i jako filmoví tvůrci, herci, divadelníci, promotéři, vizuální umělci či grafici. Za zmínku stojí filmová tvorba Petra Marka (Láska shoraNebýt dnešníNic proti ničemu), účast v divadelních projektech Láhor/Soundsystem, Radio Ivo, Sourozenci BruckneroviDekadentní divadlo beruška  (většinou s Johanou Švarcovou z kapely Kazety) a vedlejší i minulé hudební projekty Monikino kinoMuzikant králíčekKakaduo.

Alba:
2011 Operace “Kindigo!”
2009 Hastrmans, Tatrmans & Bubáks
2007 Čekání na robota

Soundtracky:
2014 Kancelář Blaník
2012 Polski film
2011 HeartBeat 3D
2010 Marijine
2010 Český mír
2010 Závod ke dnu / Robota
2010 Ubu se baví
2009 Krajina se zbraní
2009 Protektor
2009 Nejlepší playbacková zpěvačka na světě
2007 Metropolis live