Pendler

Pendler je člověk, který pravidelně dojíždí za prací přes hranice státu. Není jisté, zdali někdo ze stejnojmenné vídeňské kapely má podobnou zkušenost, ale pokud význam tohoto slova přeneseme do hudební terminologie, dalo by se rakouské trio za hudební pendlery jistě považovat. Pendler totiž hranice překračují, alespoň ty hudební.

Skupinu tvoří videoumělkyně a performerka Sabine Marte (působila ve feministické elektro formaci SV Damenkraft), kytarista Markus Marte a multiinstrumentalista Oliver Stotz (prošel kapelami Ground/Lift, Gustav, Le Charmant Rouge, známý mj. i jako programátor speciálních hudebních softwarů).

Ve své hudbě trio spojuje principy elektronické hudby, postrocku a psychedelie. Melodie tajemně zahalené v kytarových plochách, klávesové vyhrávky a decentní beaty ve spojení s nečekaně průzračným zpěvem zde neklidně pozvolna plynou s gradující intenzitou. Křehké harmonie se čelně setkávají s pokroucenou elektronikou, napětí stupňují nejen rozvážná (místy slowcore) tempa, ale také časté repetice. Plnohodnotnou součástí jejich tvorby je také její vizuální část, někdy se obrazy s hudbou trojice doplňují, někdy se přou ale vždy jde o součást jednoho společného, neokázale originálního a jímavého celku. Pendler nijak neskrývají svůj svérázný smysl pro humor a hravost, která se dostává na povrch oproti jiným postrockovým formacím velmi často a hlavně ku prospěchu věci. Cítit za temnými postrockovými opary ironický úsměv je skutečné oživení…

Pendler patří k umělcům seskupeným kolem experimentální online platformy Klingt.org. Svá alba vydávají na vídeňském nezávislém label Karate Joe (mj. Glim, Pelzig, Ground/Lift).

Diskografie:
2006: You Come To Me (LP/CD – Karate Joe Records)
2009: We Went From Destruction (LP+CD – Karate Joe Records)
2015: Hey Translators (LP+CD – Karate Joe Records)