Steven Severin

Klíčový člen Broomley Con, kolektivu, který v sedmdesátých letech dvacátého století redefinoval módu a kulturu ve Velké Británii. Široké veřejnosti je ale nejvíce známý jako zakládající člen Siouxsie and the Banshees. Spolu se Stevenem Severinem, dalším zakládajícím členem kapely vydali 16 alb a 30 singlů, Steven je u většiny z nich uveden jako spoluautor textů a hudby. Siouxsie and the Banshees jsou jedna z nejvlivnějších alternativních kapel a až do rozpadu v devadesátých letech drželi prst na tepu doby.

Rozpad kapely Stevenovi uvolnil ruce, jak je ostatně vidět na jeho bohatém sólovém portfoliu. Zároveň se etabloval jako vlivný novinář a spisovatel/básník, jeho texty můžeme najít ve vlivných The Guardian nebo The Independent, první sbírka erotické poezie v próze Twelve Revelations vyšla Stevenovi v roce 2000.

Po dvaceti letech, ve kterých veškerá Stevenova tvorba byla pod patronátem velkých nahrávacích společností se rozhodl, že se vydá cestou nezávislosti. Na svém webu stevenseverin.com publikuje velkou část svých děl, stejně jako na vlastním labelu RE:. Label během pěti let existence vydal tři autorská alba Visions (1998), Maldoror (1999) a The Woman in the Dunes (2000).

Severinův záběr obsahuje vše od instrumentální hudby, písňové formy, soundtracků, divadelní hudby a všelijakých experimentů. Vision vznikly jako hudba k filmu Nigela Windgrova Visions of Ecstasy. Původní soundtrack  Steven přepracoval do 45 minutového ambientního opusu, který připomíná filmovou hudbu Michaela Nymana nebo Philipa Glasse.

Další spolupráce zahrnují temnou hudbu k představení brazilských divadelníků Os Satryo, kanadských tanečníků Holy Body Tattoo, indo-japonskou tanečnicí Shakti, 3 alba mluveného slova s komixovou legendou Alanem Moorem (Watchmen, From Hell, V for Vendetta), práci na nespočtu televizních filmů a mnoho dalších projektů. Jedna z nejdůležitějších kolaborací jeho života je pravděpodobně spojena se jménem texaské umělkyně Arban Ornelas, se kterou složil a nahrál kvanta scénické hudby. Jejich spojení se projevilo i v osobním životě – svatbou na podzim 2002.

Jeho takřka nekonečné portfolio prozatím uzavírá trojice nahrávek z let 2010 a 2011, přičemž obě z nich potvrzuje zaměření Severina – skladatele. Blood of a Poet je nahrávka autorského soundtracku z filmu Jeana Cocteaua z roku 1930 a Vampyr reanimuje stejnojmený film Carla Theodora Dreyera z roku 1932. Jakkoliv během posledních dvaceti let proběhly pokusy o vzkříšení dnes již legendárních Siouxsie and the BansheesSeverin je nejsilnější právě při tvorbě scénické hudby.